EKSTRAKORPOREAL ŞOK TEDAVİ (ESWT)
22 Şubat 2024

 

Uygulandığı bölgede kanlanmayı artırarak vücudun kendi iyileştirme mekanizmalarının devreye girmesini sağlayan ESWT (şok dalga tedavisi), aşil tendiniti, topuk dikeni, tenisçi dirseği, omuz sıkışması sendromu ve spor sakatlanmaları gibi durumların tedavisinde kullanılıyor.

ESWT nedir?
ESWT (vücut dışı şok dalga tedavisi) vücut dışında oluşturulan basınç dalgalarının çelik başlı bir aplikatör vasıtası ile vücudun istenilen bölgesine odaklanmasıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. ESWT cihazının içerisinde ultrason dalgalarının yaklaşık 10 katı gücünde ses dalgaları oluşur. Bu dalgalar özel bir aplikatör vasıtasıyla vücuda değdirildiği noktalarda tedavi gerçekleştirir.

Nasıl kullanılmaya başladı?
1970’lerden itibaren böbrek taşı kırmak amacıyla kullanılmakta olan bu tedavi yöntemi, topuk, dirsek ve omuz patolojileri gibi kas iskelet sisteminin ağrılı durumlarında, tetik noktaların ve diğer tedavilere dirençli kas spazmlarının tedavisinde de güvenle kullanılmaya başlanmıştır.

ESWT nasıl tedavi eder?
ESWT, uygulandığı bölgede kanlanmayı artırarak vücudun kendi iyileştirme mekanizmalarının devreye girmesini sağlayarak etki eder. Ayrıca kas spazmını çözer, kolajen yapımını uyararak hasar gören tendon ve dokuların rejenerasyonunu sağlar ve hızlı iyileşmeyi oluşturur.

ESWT hangi hastalıklarda uygulanır?
Yaygın kullanım alanları arasında aşil tendinitleri, topuk dikeni (%85 etkili), plantar fasiit, tenisçi ve golfçü dirseği (%70 etkili) ve kalsifik omuz tendiniti (%80 etkili), donuk omuzlar gibi durumlar yer alır. Bunların dışında kronik tendon zorlanmaları, omuz sıkışması sendromu, spor sakatlanması olarak kaslardaki künt yaralanmalarda, patellar tendinitlerde ve kaslardaki ağrılı tetik noktaların tedavisinde etkili olan ve girişimsel olmayan bir tedavi yöntemidir. Tedavi yapılan bölgeye ultrason jeli sürülerek hastanın rahatsızlığına göre seçilen program cihazda ayarlanır ve tedaviye başlanır. ESWT uygulamasından sonra fizyoterapist eşliğinde yapılan mobilizasyon ve yumuşak doku teknikleri ve de fizyoterapistin önerdiği egzersizler ile tedavide başarı oranı artar.

ESWT nasıl uygulanır?
ESWT tedavisinde uygulama süresi yaklaşık 5-20 dakikadır. 5-7 gün ara ile ve 3-5 seans olarak uygulanan bir tedavidir. İlk uygulamadan hemen sonra geçici olarak bir miktar ağrı hissedilebilir ve yan etki olarak hafif bir kızarma ve şişlik oluşabilir. Birçok hasta ilk tedaviden sonra bile tedavinin faydasını hissedebilir. Düzenli program sonucunda hastalardaki ağrı ve diğer yakınmalarda 4-6 hafta içerisinde önemli oranda ve kalıcı düzelme sağlanır.

ESWT neden tercih edilir?
Girişimsel olmaması, anestezi ve hazırlık gerektirmemesi, tedavi sonrasında istirahat gerektirmemesi hasta uyumunda kolaylık sağlaması nedenleriyle tercih edilen bir yöntemdir.

ESWT kimlere uygulanamaz?
Hamilelerde, kanserli hastalarda ve kalp pili bulunanlarda, açık yarası olan, iltihabi durumu olan, damar tıkanıklığı olan hastalarda ve baş-boyun ve sinirlere yakın bölgelere kesinlikle uygulanmaz. Ayrıca tedavi uygulanacak bölgesinde metal bir protezi olan kişilerde protezin direkt üzerine uygulanmamaktadır.

         
 Kısa süre içerisinde sesten daha hızlı enerji dalgaları üreterek şok dalgaları oluşturan bir teknolojidir.Uygulandığı bölgede vücudun kendi kanlanma ve iyileşme sistemini devreye sokarak iyileşme sağlar.

 

-Topuk dikeni.

-Tendinitler (Tendon iltihapları)

-Artritler (Eklem kireçlenmeleri)

Ünitemizde güvenli şekilde uygulanmakta ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

                                                        PHOTO-2020-07-26-14-27-27 (1).jpg